Odpowiednie oświetlenie hali produkcyjnej może stanowić duże wyzwanie, szczególnie w przypadku gdy mamy gotowy i nie najnowszy budynek do zaadaptowania. Wymiana obecnie zainstalowanego oświetlenia może być jednak niezbędna i przy okazji bardzo opłacalna. Nowoczesne systemy oświetlenia zapewniają bowiem nie tylko dużo lepszy komfort pracy, ale również ogromne oszczędności w kosztach ciągle drożejącej energii. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jakie lampy przemysłowe wybrać do hali produkcyjnej.

Jakie lampy stosować na hali produkcyjnej?

Istnieje kilka podstawowych elementów, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy zamawianiu nowego oświetlenia do hali produkcyjnej. Są to przede wszystkim:

  • prawidłowe rozmieszczenie oraz liczba lamp
  • odpowiednie natężenie światła
  • brak męczącego migotania
  • temperatura barwowa światła
  • zastosowana optyka oraz technologia ograniczania olśnienia
  • sposób montażu lamp
  • jakość oraz wytrzymałość lamp i ich czas świecenia
  • okres gwarancji

Te podstawowe elementy musisz wziąć pod uwagę przygotowując się do wymiany oświetlenia na hali produkcyjnej. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych parametrów oraz rozwiązań, które warto rozważyć, np. przełączniki pozwalające na ściemnianie lub rozjaśnianie lamp według potrzeb, które mogą być stosowane w niektórych modelach lamp przemysłowych.

Czy warto stosować lampy przemysłowe LED na hali produkcyjnej?

W dzisiejszych czasach ledowe lampy przemysłowe są zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym sposobem oświetlenia hali produkcyjnej. W przypadku oświetlenia LED zyskujemy dużo lepsze parametry światła przy zdecydowanie mniejszym poborze prądu. Wysokiej jakości przemysłowe lampy LED charakteryzują się też o wiele dłuższym czasem bezawaryjnego działania, dzięki czemu problemy związane z konserwacją i przestojami na produkcji są ograniczone.


W gamie lamp stosowanych do oświetlenia hal produkcyjnych w technologii LED jest dostępnych wiele różnych rozwiązań. Są to na przykład modułowe lampy wiszące typu High Bay czy hermetyczne oprawy LED odporne na wodę, kurz i inne zabrudzenia, które mogą pracować w szczególnie trudnych warunkach. Ich różnorodność pozwala dobrać oświetlenie w sposób optymalny, bez konieczności ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Dobieranie oświetlenia LED do hali produkcyjnej

Wybór konkretnych modeli lamp przemysłowych powinien zawsze uwzględniać warunki panujące w danej lokalizacji. Wykonanie pomiarów w docelowej hali produkcyjnej jest niezbędnym elementem pozwalającym na określenie wymagań co do nowego systemu oświetlenia. Jeśli wymieniasz oświetlenie w starej hali produkcyjnej, może się okazać, że przy zastosowaniu nowoczesnych lamp LED nie tylko ograniczysz wpływ swojej działalności na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia energii, ale będziesz również w stanie mocno obniżyć liczbę zastosowanych lamp.


Wykonanie pomiarów na miejscu pozwala też na określenie stopnia zużycia obecnie stosowanych lamp. Być może okaże się, że część z nich może być wciąż wykorzystywana — pozwolą na to odpowiedzieć specjalne pomiary wykonane za pomocą luksomierza i spektrometru lub nawet kamery termowizyjnej. Nie każdy ma jednak dostęp do tak profesjonalnego sprzętu i potrafi z niego skorzystać wyciągając odpowiednie wnioski. Dla dobrego doboru oświetlenia hali produkcyjnej warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy nie tylko sprawdzą wszystko dokładnie na miejscu, ale także przedstawią gotowe rozwiązania i wyliczą czas, jaki będzie potrzebny na uzyskanie zwrotu z inwestycji.